Delegacja przedstawicieli z Chin

Dnia 29.01.2018 w Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka mieliśmy zaszczyt gościć Delegację przedstawicieli z Chin w osobach:

Tang Shaoxiang, wicekanclerz Uniwersytetu Ningbo

Zhou Wenhua, dziekan Uczelni Medycznej Uniwersytetu Ningbo

Mai Yifeng, wicedziekan Uczelni Medycznej Uniwersytetu Ningbo

Cai Xu, profesor nadzwyczajny Uczelni Medycznej Uniwersytetu Ningbo.

 

Przedstawicieli z Chin przywitał dr hab. Jerzy Eider, prof. US, Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia. Wydział reprezentowany był również przez dr hab. Renatę Urban, prof. US (Prodziekan ds. Nauki), dr hab. Teresę Zwierko, prof. US (Prodziekan ds. Kształcenia) oraz dr hab. Katarzynę Kotarską, prof. US (Prodziekan ds. Studentów).

 

Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka, jak i działanie poszczególnych laboratoriów, zostały przedstawione przez Koordynatora Centrum, dr Dorotę Kostrzewę-Nowak oraz kierowników poszczególnych laboratoriów: dr Roberta Nowaka (laboratorium Biochemii), dr Martę Stępień Słodkowską (laboratorium Genetyki), dr Rafała Burytę (laboratorium Fizjologii), dr hab. Teresę Zwierko, prof. US (laboratorium Kinezjologii).

W ramach umiędzynarodowienia pracy naukowej poszczególne laboratoria CBSFC zaprezentowały swój potencjał badawczy. Warto przy tym podkreślić, że spotkanie miało charakter nie tylko konsultacyjny, ale również obfitowało w pokazy części eksperymentalnej. Goście mieli możliwość obserwowania a także wzięcia udziału w kilku badaniach prowadzonych przez pracowników CBSFC. W myśl „badawczej wędrówki zawodnika” (od pobrania materiału, przez wykonie badania do wydania wyniku badań) prezentację rozpoczął dr Rafał Burta (kierownik lab. fizjologii). Dr Buryta zaprezentował aparaturę do analizy ruchu, „przenośne laboratorium terenowe” czy też analizatory wykorzystywane od oceny składu ciał zawodników i zawodniczek, jednak najbardziej spektakularne i wywołujące największa zainteresowanie były testy z udziałem ochotników (test progresywny na bieżni mechanicznej czy analiza biomechaniczna stawu kolanowego).

test progresywny na bieżni mechanicznej           

 

Kolejnym przystaniem w CBSFC było laboratorium biochemii gdzie dr Robert Nowak (kierownik lab. biochemii) zaprezentował potencjał infrastrukturowy, przedstawił kierunki badań naukowych oraz zademonstrował eksperymenty z zastosowaniem techniki wysokosprawnej chromatografii cieczowej i cytometrii przepływowej.

dr Robert Nowak przedstawił kierunek badań naukowych oraz przestawił potencjał infrastruktury           

 

Laboratorium genetyki prezentowane przez dr Martę Stępień-Słodkowską (kierownik lab. genetyki) poza charakterystyką działalności naukowej zaprezentowało również zastosowanie wybranych technik biologii molekularnej do oceny wpływu wysiłku fizycznego na szeroko rozumiane zmiany w obszarze macierzy zewnątrzkomórkowej tkanek miękkich. Część eksperymentalną w lab. genetyki prowadziła dr n.med. Anna Nowakowska. 

 

 

Ostatnim przystankiem w CBSFC było laboratorium kinezjologii kierowane i prezentowane w zakresie podejmowanych badań przez dr hab. Teresę Zwierko, prof. US. Następnie Goście mogli wziąć udział w jednym z testów Systemu Wiedeńskiego badającego widzenie peryferyjne, co uczynili z wielkim zainteresowaniem. Nie mniej ciekawą była prezentacja mgr Wojciecha Jedziniaka dotycząca zastosowania okularów (eye tracking) w działaniach techniczno-taktycznych w grach zespołowych wybranych elementach percepcji wzrokowej, czy też zastosowanie platform dynamicznych do oceny posturalnej z udziałem ochotnika pozwalającą m.in na ocenę ryzyka upadków prowadzone przez dr Beatę Florkiewicz.

prezentacja testów Systemu Wiedeńskiego                                                           

 

Na zakończenie wizyty w CBSFC Goście mieli również możliwość odwiedzania wyremontowanej czytelni Wydziału, obejrzenia kampusu przy al. Piastów oraz hali sportowe WKFiPZ. Warto przytoczyć powtarzane wielokrotnie przez naszych Gości stwierdzanie, że na wielkie uznanie zasługuje tu nie tylko praca naukowa i pasja zespołu, ale bezpośrednie wykorzystanie badań przez sport wyczynowy.

 

 

Szczególne podziękowania należą się mgr Joannie Szwak, pełniącej rolę tłumacza, czy dr Markowi Kolbowiczowi, który zgodził się na pokazanie filmu dokumentującego zdobycie złotego medalu w czasie XXIX Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku, w Pekinie (wioślarstwo, czwórka podwójna: Michał Jeliński, Marek Kolbowicz, Adam Korol, Konrad Wasilewski).

 

 Pani mgr Joanna Szwak, dr Marek Kolbowicz, dr hab. Jerzy Eider, prof. US

 

 

Zaprezentowane zostało nie tylko unikalne wyposażenie laboratoriów czy realizowane pomysły i projekty naukowe. Wizyta ta była okazją do wymiany myśli, poglądów i pomysłów na międzynarodową współpracę naukową.

 

Więcej zdjęć dostępnych jest na stronie Galeria zdjęć z Delegacji przedstawicieli z Chin. Serdecznie dziękujemy panu Filipowi Kacalskiemu za współpracę.